Sarkoidoz hastalığının bulguları nelerdir?

Sarkoidoz başta akciğerler olmak üzere vücutta çeşitli organlarda granülom adı verilen küçük, kanser olmayan iltihabi kitlelerin oluşumu ile seyreden bir hastalıktır. Hastalık çok farklı organları farklı yoğunlukta tutabildiği için her hastada görülen standart bir seyri yoktur. Hastalık çoğunlukla sinsi bir başlangıç gösterir çoğu hastada ilk görülen bulgular yorgunluk, halsizlik, hafif seyirli bir ateş, gece terlemesi gibi özgün olmayan bulgulardır. Akciğerler hastalıktan sıkça etkilenir, hastalarda özellikle ilerleyen dönemlerde nefes darlığı ya da öksürük gibi bulgular görülebilse de çoğunlukla sadece akciğer filminde gözlenen anormallik tek bulgu olabilir. Ciltte eritema nodosum denilen kırmızı renkli ve ağrılı şişlikler hastalığın

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım