Sedef artriti (psöriatik artrit) hastaları için önerilen bir diyet var mıdır?

Diğer bir önemli konu aslında hastanın tanısını koyduğumuzda karşımıza şu soru geliyor. Peki bu hastalığın daha iyi seyredebilmesi için ya da daha iyi kontrol altına alınabilmesi için acaba bizim uymamız gereken bir diyet, özel bir beslenme yöntemi var mı?.

Aslında şunu söylemekte fayda var. Genel olarak beslenme Akdeniz tipi beslenmeyi herkesin yapmasında fayda var, zeytinyağından zengin yağlı gıdaların biraz daha geri planda olduğu bir beslenme aslında sağlıklı insanlar için tavsiye edilebilecek bir beslenme aynı zamanda sedef romatizmaları için de bunu önerebiliriz.

Bir grup sedef hastasında kortizonu bir süreliğine de olsa kullanabiliyoruz, bu da kilo alımına yol açabiliyor. Onun için tuz, şeker, hamur işinden uzak durmakta fayda var.

Sedef romatizması olan insanların diğer sağlıklı insanlara göre bir miktar kilo almaya yatkınlığı söz konusu, şeker gelişme riski var. Onun için kilo aldırıcı özellikte olan gıdalardan uzak durmakta fayda var.

Şunu da unutmamak lazım aslında hiçbir gıda bu hastalığın ortaya çıkmasına yol açmıyor yani şu gıdayı tükettiği için hasta olmuyor insanlar ya da bu gıdayı tükettiğin daha ağır seyredebilir demek doğru değil ama kilo alımına yol açan, konforu bozan gıdalar aslında bu hastalığın daha kötü seyretmesine katkıda bulunabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Açık açık romatizma tanıtım
Menü