Sedef artriti (psöriatik artrit) olan bir hastada başlangıç tedavilerine dirençli ise ne gibi tedavi seçenekleri vardır?

Herkese iyi günler diliyorum. Bazı hastaların aklında olan birtakım soruları cevaplandırmak üzere burada bulunuyorum. Konumuz sedef artriti, ilk soruyla başlayıp bunun cevabını vermeye çalışacağım.

Sedef artriti olan bir hastada başlangıç tedavilerine dirençli ise ne gibi tedavi seçenekleri vardır? Aslında baktığımızda son 20 yıl içerisinde tedavisinde gerçekten çok çok olumlu çok çok iyi seçeneklerinin ortaya çıktığı bir hastalık sedef romatizması. Başlangıç tedavisinde kullandığımız ilaçlara yanıtsızlık durumunda üst düzey ilaçlar dediğimiz ya da kısaca biyolojik ilaçlar dediğimiz ilaçlar var. Çok farklı seçeneklerimiz var bu noktada, çünkü bu heterojen bir hastalık, her kişide aynı şiddette seyretmeyebiliyor. Seçtiğimiz ilaç kimi hastada A olurken kimi hastada B ilacını ya da C ilacını seçebiliyoruz. Ama alternatiflerimizin oldukça fazla olduğunu söyleyebilirim. Sedef romatizması artık tedavisi üst düzey iyi bir şekilde yapılan hastalıklar arasında diyebiliriz.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım