Sedef artriti (psöriatik artrit) tedavisinde kortizonlu ilaçları kullanmak şart mıdır?

Sedef romatizması tedavisinde kortizonlu ilaçları kullanmak şart mı?

Aslında biz romatoloji uzmanları kortizonu pek sevmeyiz ama birçok hastalığımızda da kullanırız. Neden? Çünkü çok kısa sürede etki elde edebiliyoruz. Hastanın hastalığıyla ilgili yakınmalarını en erken aslında düzelten ilaçlar bunlar.

Ama sedef romatizmasında mümkün olduğunca tercih etmemeye çalışırız ya da tercih etme noktasında en düşük dozda ve en kısa sürede kullanmak üzere tercih ederiz.

Ama şunu da vurgulamakta fayda var, sedef romatizmasında kullandığımız diğer ilaçların, kortizon dışı ilaçların etkilerinin ortaya çıkması için zamana ihtiyaç var 1-3 ay kadar süre. Ama karşımızda ağrıdan muzdarip bir hasta olduğu zaman doğrusu buna seyirci kalamayız, bu noktada elimizi güçlendiren, hızlı etki eden ve hastanın şikayetlerini baskılayan kortizonlu ilaçlar var. Geçici süreyle de olsa bu ilaçları kullanmak durumunda kalabiliriz.

Şart mı? Şart değil ama dediğim gibi diğer ilaçların etkilerinin ortaya çıkması için kortizonu burada köprü görevi görsün diye kullanırız, en kısa sürede kesmeyi de doğrusu arzu ederiz ve bunun için çabalarız.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım