Sedef (psöriazis) hastalığı kimlerde eklem iltihaplanmasına yol açar?

Sedef hastalığı veya psöriazis hastalığı kimlerde eklem iltihaplanmasına yol açar. Bu bizim için tabi romatolojiyle uğraşan doktorlar için özellikle önemli sorulardan bir tanesi.

Sedef hastalarının veya psöriazis hastalarının %20-30’unda hayatlarının bir döneminde sedef romatizması gelişebiliyor. O yüzden kabaca söylemek gerekirse 5’te 1 sedef hastasında sedef romatizması gelişebilir diyoruz.

Kadınlarla erkeklerde benzer oranlarda benzer %50-%50 gibi yaklaşık oranları var. Her iki cinste de gözükebiliyor yani.

Özellikle 40’lı 50’li yaşlarda başlaması çok olası ama daha erken yaşta da geç yaşta da başlayabiliyor. Ortalama yaşı 40’lı 50’li yaşlar diyebiliriz. Sedef lezyonlarından yıllar sonra gelişen bir çoğu hastamızda böyle oluyor, 10 yıllar önce yeri geldiği zaman sedef lezyonları oluyor, belli bir döneme geldiğinde eklem iltihaplanması olabiliyor.

Hangi sedef hastalarında eklem iltihaplanması olacağına dair bir çok çalışma var ama temel olarak bulunan şeyler şunlar; eğer sedef lezyonları çok yaygın ise vücutta çok yaygın ise bunların gelecekte sedef romatizmasına dönme olasılıkları biraz daha fazla.

Yine bazı yerlerdeki sedef lezyonları olanlarda yine sedef romatizması daha fazla görülüyor. Bunlar özel yerler, işte kuyruk sokumunun olduğu alanlar, saçlı derinin olduğu bölgeler veya tırnak lezyonlarının olduğu hastalar gelecekte sedef romatizmasına yakalanma olasılıkları bir miktar daha fazla. O yüzden dermatoloji doktorları özellikle bu açıdan hastaları sorguluyorlar mesela eklem şikayeti var aynı zamanda saçlı derisinde lezyonları var ise bunların gelecekte sedef romatizması gelişme ihtimali daha fazla olduğu için bu hastaları daha yakın sorguluyorlar özellikle de eklem şikayetleri ortada olan hastalarda.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım