Sedef (psöriazis) hastalığı nedir?

Biz doktorlar olarak çoğu zaman psöriazis, eğer eklem etkilendiyse psöriatik artrit diyoruz ama bu asıl sedef veya deri lezyonuyla başlıyor. Kadınlarda, erkeklerde, her iki cinste de olabiliyor.

Vücudun değişik yerlerinde, bu değişik yerleri derken tarif etmek gerekirse dirseklerde, dizlerde en sık saçlı deride, kulak arkasında bazen genital bölgede, koltuk altında, göbek çevresinde dediğim gibi gövdede vücudun farklı yerlerinde böyle deriden biraz hafifçe kabarık üzerinde böyle sedef rengi beyaz döküntülerin olduğu altında eğer o dökülürse hafifçe bir kızarıklığın olduğu bazen ağrılı, yaygın deri lezyonları bu lezyonlar.

Bu lezyonlar zaman zaman bütün vücudu kaplayacak kadar yaygın olabileceği gibi zaman zaman vücudun tek bir noktasında mesela dirsek bölgesinde gibi olabiliyor. Takdir edersiniz ki bu bir deri hastalığı ama sadece deri hastalığı olarak kalmayıp aynı zamanda romatolojik bir hastalığın da parçası olabildiği için biz romatologların özellikle ilgilendiği noktalardan bir tanesi.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Açık açık romatizma tanıtım
Menü