Sedef (psöriazis) hastalığı olan bir hasta hangi eklem bulguları varsa romatoloji hekimine başvurmalıdır?

Bu aslında az önceki söylediğim durumla da doğrudan ilişkili, bir defa daha söylemek gerekirse eklemi ağrıyan, örnek vererek söyleyeceğim; hasta sabahları kalktı el parmaklarında ağrısı var, el parmaklarını kullanmakta zorluk çekiyor, elini açmakta güçlük çekiyor, elinde şişliği var, sabah kahvaltısını yaparken çaydanlığı tutamıyor. Ayakkabısını giyerken ayakkabısını geçiremiyor ayağına, işte elinin ağrısından dolayı, ayağının ağrısından dolayı. Bunlar bizim için çok çok önemli bulgular.

Onun dışında tabi eklem şişliği en kritik bulgularımızın başında geliyor ama bu eklem şişliği böyle sabah kalktı eklemi şişti 2 saat sonra düzeldi şeklinde bir eklem şişliği değil de günlerce yeri geldiği zaman haftalarca devam eden eklem ağrısı ve şişliğinden bahsediyoruz burada. Özellikle el parmakları burada özellikle önemli. El parmağının her boğumu burada etkilenebiliyor. Bazı hastalarda sadece bir elde oluyor, öbür el tamamen normal olabiliyor. Diğer romatizmalardan bu açıdan bir miktar ayrılıyor.

Onun dışında uzun süreli haftaları ayları bulan bel ağrısı, kalça ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı olan hastalarımız.

Onların dışında topuk ağrısı olan ciddi diz ağrısı olan hastalarımızın eğer böyle bir şikayeti varsa mutlaka bir romatoloji hekimine başvurması önemli.

Hastalarımız sedef hastaları yani bir cilt ağrısı lezyonuyla bir eklem bulgusu arasındaki ilişkiyi zaman zaman kurmakta güçlük çekebiliyorlar. Bu güçlük aradaki ilişkiyi kuramamak gayet normaldir. Ama sedef hastalarının 5’te 1’inde sedef romatizması hayatlarının bir döneminde konur.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım