Sedef (psöriazis) hastalığının tipleri nelerdir?

Tabi sedef veya psöriazis hastalığının kendine has bazı tipleri var mı diye sorar isek evet bazı tipleri var.

Örneğin sadece özel bölgelerimizde genital bölgeler olabilir diğer bölgeler odaklı olabilir veya işte koltuk altı gibi, meme altı gibi olan bölgelerde olduğu yerler olabilir. Buna invers psöriazis deniyor veya işte özel alanların psöriazsis lezyonları diye düşünebiliriz veya sedef lezyonları.

Sık olan lezyonlar işte dirsekte, dizde olan bunlara plak tarzı psöriazis deniyor veya plak tarzı sedef hastalığı. Bunlar hemen hemen hastaların önemli bir kısmını kapsıyor.

Onun dışında sadece el içerisini veya ayak içerisini etkileyen psöriazis tipleri olabiliyor sedef tipleri olabiliyor. Bazen dediğim gibi saçlı deriyi tutan sedef lezyonları da olabiliyor. Onların dışında tırnak psöriazisi denilen özel bir grup psöriazis hastalarımız var. Tırnakta sararma, matlaşma aynı mantar benzei lezyonların oluştuğu, bazen üzerine sanki böyle toplu iğne batmış gibi ufak ufak noktalanmaların olduğu sedef lezyonları da olabiliyor. Bunlar bizim açımızdan romatizma doktorları açısından da özellikle önemli noktalar.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım