Septik artrit nedir, hangi bulgularla seyreder?

Septik artrit eklemin genelde bakterilere bağlı enfekte olmasıdır. Bilindiği üzere iltihaplı romatizmal hastalıklarda eklemlerde iltihaplanma olmaktadır. Septik artritte bu iltihap mikroorganizmanın kendisine aitken, diğer romatizmal hastalıklarda vücudun bağışıklık sisteminin kendi eklemine karşı geliştirdiği reaksiyona bağlıdır. Sonuçta septik artritte eklemde aniden başlayan çok ciddi boyutlara ulaşan ağrı ve şişlik olur. Hasta etkilenen ekleminin üzerine basamaz veya kullanamaz. Eklemin üzerinde sıklıkla belirgin ısı artışı ve kızarma görülmektedir. Vücut ısısında da artış oluşabilir.

Septik artrit en sık diz ekleminde olmak üzere genelde tek eklemde görülür. Eğer altta yatan başka bir romatizmal hastalık varsa, örneğin romatoid artrit gibi, diz eklemi dışında bir eklemde de septik artrit gelişebilir. Bir hastada septik artrit olduğundan şüphelenilirse etkilenen eklemden örnek almak şarttır. Örnek genelde bulanık renktedir. Bu örneğin kültür incelemesi de mutlaka yapılmalıdır.

 

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım