Sistemik lupus eritematozus böbrekleri etkiler mi? Nasıl anlaşılır?

İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Adem Küçük

Kısaca sle yada lupus dediğimiz Sistemik lupus eritematozus hastalığında böbrek tutulumu yaygındır. Böbrek yetmezliğinde kreatinin denilen azotlu maddeler artmaktadır. Ancak sle de kreatinin yükselmeyebilir. Sle de böbrek tutulumu genellikle proteinüri denilen idrara protein çıkışı ile kendini belli eder. Bu yüzden idrar tetkiki düzenli olarak yapılmalıdır. En az yılda 1-2 defa, 24 saat süreyle biriktirilen idrarda protein değerlendirilmesi yapılmalıdır. Yine idrar sedimenti dediğimiz idrarın mikroskopi altında değerlendirilmesi çok önemlidir. Bu işlemde idrarda kan hücrelerine ait parçalar görülebilir. Silendir dediğimiz bu partiküller böbrek tutulumunu gösterebilir. Hekimler, böbrek tutulum riskini değerlendirmede idrar incelemesi dışında kompleman ve anti-dsdna denilen antikorların titresine bakmaktadırlar. Yine kan basıncı takibi önemlidir. Sessiz böbrek tutulumu denilen ancak biyopsi ile anlaşılabilen tutulum şeklinin olabildiği bilinmelidir. Bu yüzden sle’ye bağlı böbrek yetmezliğini zamanında tanıyabilmek ve geri döndürebilmek için hastaların düzenli bir şekilde doktor takibinde olmaları önemlidir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Benzer videolar

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Açık açık romatizma tanıtım
Menü