Sistemik lupus eritematozus hastalığı nedir? Nedeni nedir? Otoimmun hastalık ne anlama gelmektedir?

Sistemik lupus eritematozus ya da kısaca lupus olarak bilinen hastalık genellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür. Doğumdan itibaren taşınan hastalığa yatkınlık yaratıcı genler, zaman içerisinde bazı çevresel faktörlerle karşılaşılması durumunda hastalığa yol açabilir. Enfeksiyonlar, sigara, östrojen hormonu bazı kimyasallar bu çevresel faktörler içerisinde sayılabilir. Sonuç olarak aslında mikroplarla savaşmakla görevli savunma sistemi hücrelerinde bir ayar bozukluğu olur ve bu hücreler normalde yapmamaları gereken şekilde kendi organları ile savaşmaya başlar. Aslında bu durum genel olarak otoimmun hastalık denenen bir grup romatizmal hastalığın nedenini açıklar. Lupus ta bir otoimmun hastalıktır. Yani savunma hücreleri yanlışlıkla kendi organları ile savaşmaktadır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım