Sistemik lupus eritematozus (SLE) belirtileri nelerdir? Bu belirtilerin hepsi bende gözükecek mi?

Lupus hastalığı tüm organ ve sistemleri etkileyebilen bir hastalık olduğu için klinik açıdan çok zengindir. Hastalarda pek çok klinik bulgu bir arada olabileceği gibi bir veya iki klinik bulguda görülebilir.

Lupusa bağlı güneşe hassasiyet ve ciltte farklı renkli lezyonlar görülebilir. Bu lezyonlardan malar rash denilen, yüzde kelebek şeklinde kızarıklık hastalık için oldukça tipiktir.

Ağız içinde aftlar ve saç dökülmesi diğer mukokutanöz bulgulardandır.

Hastalığa bağlı böbrek tutulumu ileri düzeyde olmadıkça klinik bulgu vermeyebilir. Bacaklarda ve göz çevresinde şişlik ve tansiyon yüksekliği görülebilir.

Kan hücrelerinin etkilenmesine bağlı, kansızlık, ciltte kolay morarma görülebilir.

Hastalığın nörolojik tutulumu dikkat ve konsantrasyon kaybı yanı sıra epileptik nöbetler ile kendini gösterebilir. Eklemlerde şişlik, ağrı ve sabah tutukluğu yanı sıra şekil bozukluğu görülebilir.

Kalp ile ilişkili tutulumlar ise kendini nefes darlığı ve çarpıntı ile ortaya koyabilir.

Hastalığın akciğer tutulumu ise nefes darlığı ve göğüs ağrısı görülebilir.

Hastalarda pek çok klinik bulgu bir arada olabileceği gibi sadece bir veya iki klinik bulguda görülebilir. Bu nedenle her hastada lupus hastalığına bağlı her bulgu görülmeyebilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım