Sistemik lupus eritematozus (SLE) böbrek tutulumu nedir ve nasıl tanı konulur?

Sistemik lupus eritematozus (SLE) saç dökülmesi, ciltte döküntüler, eklem ağrıları ve beyin, kalp, akciğer ve böbrek gibi hayati organ tutulumu ile seyredebilen bir romatizmal hastalıktır. Bu sistem tutulumlarından en önemlisi lupus nefriti denilen böbrek tutulumudur ve erken tanısı çok önemlidir. Bu nedenle SLE tanısı aldıktan sonra idrar ve kan tahlili gibi basit tetkiklerle böbrek tutulumu yönünden hastalar takip edilmelidir. Böbrek tutulumu olduğunda hastalar ellerde, bacaklarda ödem. Hipertansiyon ile gelebilir ya da hiç belirti vermeden tetkiklerde bazı bulgular saptanabilir. Bu durumda nefroloji doktorları ile birlikte değerlendirilerek böbrek tutulumu şüphesi olduğunda tanı için böbrek biyopsisi yapılmalıdır. Böbrek biyopsisi hem tanı koymada çok önemli bir yere sahip olup, hem de bundan sonraki tedavinin düzenlenmesi için de hekime yol göstermektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım