Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) hastalığına bağlı ciltte ne gibi sorunlar gelişebilir?

Sistemik Lupus Eritematozus (kısaca Lupus olarak da bilinir) özellikle doğurganlık dönemindeki kadınlarda yani 15-45 yaşları arasında daha sık görülen ve bir çok farklı sistemi etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığı olan kişilerde kas iskelet sistemi ve cilt ile ilgili yakınmalar sık görülür. Lupus hastalarında genel olarak güneşe karşı aşırı bir hassasiyet vardır. Ciltte özellikle burundan yanaklara doğru yayılan kelebek tarzında döküntü (malar raş dediğimiz) bu hastalığın karekteristik özelliklerinden biridir. Güneş ışığı ile döküntü genellikle alevlenir. Malar raş dışında saçlı deri, kol ve bacaklarda genellikle de güneş gören bölgelerde farklı lezyonlar görülebilir. Diskoid döküntü bu lezyonlardan biridir ve saçlı deriyi tuttuğunda kelliğe yol açabilir. Cilt lezyonları güneş ışığı ile alevlendiği için hastalar güneş altında uzun süre kalmamalı ve yüksek faktörlü güneş kremleri sürmelidir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım