Sistemik lupus eritematozus (SLE) hastası ve gebeyim bebek tedaviden zarar görebilir mi?

SLE hastasında olması gereken planlı gebelik, hastalığın sakin olduğu bir dönemde ve riskli ilaçların kesilmesi sonrasında gerçekleşeceği için, artık hastanın bebeğe dokunacak bir ilaç alıyor olma olasılığı zayıftır. Fakat gebelik plansız gerçekleşmiş ise, o aşamada alınan bazı ilaçların bebeğe zarar verme olasılığı vardır. Böyle bir durumda, doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz sizinle de konuşarak, en doğru kararı verecektir.
Ülkemizde doğal olarak gebelik sırasında birçok hastamız hiçbir ilaç almak istememektedir. Ancak, hastalığın kontrol altında olduğu ve gebeliğe izin verilen hastalarımız genelde o süreçte düşük doz kortizonlu ilaçlar ve hidroksiklorokin tipi kininli ilaçları alıyor olmaktadır. Birçok hekim, hastasına göre değişmekle birlikte, bu ilaçların gebelikte devam edilmesini önermektedir. Çünkü özellikle bu iki grup ilacın gebelikte kullanımının güvenli olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bazen bu ilaçların, bebeğe zarar verebileceği endişesiyle gereksiz yere kesilmesi, bu kez hastalığın alevlenmesine zemin hazırlayabilir ve gebelik ve anne karnındaki bebek bu durumda daha çok tehlikeye girebilir. Bizim önerimiz, hasta ve doktorun yakın işbirliği ve iletişim içinde olarak, hasta için mutlaka gerekli olan, hastalık seyrine iyi gelecek ve bebek için emniyetli olan tedaviler üzerinde anlaşmasıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım