Sistemik lupus eritematozus (SLE) akciğer tutulumu nasıldır ve nasıl tanı konulur?

Sistemik lupus eritematozus (Lupus) hastalığında iç organlar sıklıkla etkilenebilmektedir. Akciğer bu etkilenebilen organlardan birisidir. Lupus hastalığı akciğerin zarını (plevra), kendisini (parankim) ve damarlarını etkileyebilmektedir.

Akciğer zarının etkilenmesine plevrit denir. Hastalarda nefes alıp verirken belirginleşen batıcı tarzda yan ağrısı olur. Akciğer parankiminin etkilenmesi daha ağır bir duruma neden olur. Hastalarda nefes darlığı, öksürük, sık nefes alıp verme, çarpıntı gibi şikayetler olabilir. Nadiren ağızdan kan gelmesi görülebilir. Bu bulgu çok ciddi ve acil bir durumdur. Akciğerin büyük/küçük damarlarında pıhtı oluşması (pulmoner tromboemboli) da özellikle lupus’la birlikte olabilen anti-fosfolipid sendromunda görülebilmektedir. Akciğer damarlarında pıhtı olduğunda nefes darlığı, batıcı tarzda yan ağrısı, sık nefes alıp verme görülebilir.

Lupus’un akciğer etkilemesi hastalığın kendisinden dolayı olabileceği gibi mikrobik enfeksiyonlardan dolayı da gelişebilir. Lupus hastalığında hastalığın kendisinden ve kullanılan ilaçlardan dolayı vücut enfeksiyonlara açık hale gelebilmektedir. Böylece başta bakteriler olmak üzere virüsler, mantarlar ve tüberküloz (verem) akciğerde enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle lupus hastasında akciğer bulguları ortaya çıktığında bu durumun hem hastalığa hem enfeksiyonlara bağlı olabileceği hesaba katılarak incelemeler yapılmalıdır. Başta akciğer grafisi olmak üzere akciğer tomografisi, tomografik anjiografi, solunum fonksiyon testleri gerekli durumlarda kullanılmaktadır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım