Sistemik sklerozda cilt sertleşmesi olmadan da hastalık olabilir mi?

Sistemik skleroz (yani skleroderma) ciltte sertleşme ve kalınlaşmaya yol açan, nedeni tam olarak aydınlatılamamış iltihaplı bir romatizmal hastalıktır. Cilt bulgularının yanı sıra yemek borusu, barsak, akciğer, kalp ve böbrek gibi organlar da bu hastalıktan etkilenir. Bu iç organlarda hastalık için tipik olan ve görüldüğünde sklerodermayı düşündüren tutulumlar vardır. Yine hastanın laboratuar tetkiklerinde hastalığın kendisine özgü olan otoantikor adını verdiğimiz ve bağışıklık sistemi ile ilgili olan proteinler saptanabilir. Skleroderma için tipik olan bu organ tutulumları ve otoantikor varlığı bazen cilt bulguları olmaksızın da görülebilir. Nadiren görülen bu tabloya sklerodermasız skleroderma (Sklerodermasız sistemik skleroz) adı verilmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım