Sjögren hastalığı çocuklara geçer mi?

Sjögren hastalığı olan bir annenin çocuğunda bağışıklık sistemini ilgilendiren bir hastalık olma olasılığı normal bir anneye göre yaklaşık 1.5 kat fazladır. Eğer çocukta bağışıklık sistemini ilgilendiren bir hastalık gelişecekse bunun tiroid hastalığı olma olasılığı en fazladır. Sjögren hastalığının çocukta ortaya çıkma olasılığı yaklaşık %2 civarındadır. Yani her 100 hastanın yaklaşık 2′ sinin çocuğunda da sjögren hastalığı gelişebilir. Sjögren hastalığı olan genç kadınlarda gebelik sırasında anne ve bebek açısından problemler olabilir; Sjögren hastalığı olan ve kanında anti-Ro veya anti-La antikorları bulunan kadınlarda, gebelik sırasında, bu antikorlar bebeğe geçebilir. Bunun sonucu, yenidoğan bebekte, geçici deri döküntüleri veya bebeğin kalbine kalıcı pil takılmasını gerektiren kalp hasarı gelişebilir. Bu nedenle gebelik öncesi ve gebelik sırasında kontrol ve izlemi gerekir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım