Sjögren hastalığı karaciğeri tutar mı? Nasıl tedavi edilir?

Sjögren hastalığının ana klinik belirtileri ağız ve göz kuruluğu olmasına rağmen böbrekler, mide bağırsak sistemi, akciğerler, pankreas, sinir sistemi ve karaciğer de etkilenebilir. Karaciğer hastalıkları Sjögren hastalarının yaklaşık dörtte birinde görülür. Ayrıca safra yolları da etkilenebilir. Primer biler siroz adı verilen hastalık Sjögren hastalığı olanlarda en sık görülen otoimmün karaciğer hastalığıdır. Her yüz Sjögren hastasının 4 ile 10’nunda görülür. Daha az sıklıkla otoimmün hepatit ve primer sklerozan kolanjit adı verilen karaciğeri etkileyen hastalıklar görülebilir. Tedavide ciddi organ hasarı için kortizon veya bağışıklık sisteminin yanıtını değiştiren veya düzenleyen immünsupresif denilen daha güçlü ilaçlar kullanılabilir. Son dönem karaciğer yetmezliği gelişirse çok nadiren karaciğer nakli de bir seçenektir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım