Sklerodermada parmaklardaki ülserli yaralar nasıl tedavi edilmelidir?

Yaklaşık %40 civarında skleroderma hastasında parmak uçlarında açık, ağrılı yaralar meydana gelir ki biz bunlara digital ülser diyoruz. Ülserlerin tedavisindeki en önemli yol ilk planda oluşmasını engellemektir. Bu her zaman çok mümkün olmasa da riski azaltacak bazı önlemler alınabilir. Ülserler parmak uçlarında az kan akımına bağlı yetersiz beslenmeyle gelişen yaralar olup ve çoğunlukla Raynoud ile ilişkilidir. Raynoud özellikle soğuk havalarda kötüleşir. Bu nedenle parmakların soğuktan etkin bir şekilde korunması en önemli birinci adımdır. Bu yaralar yılın herhangi bir zamanında ya da herhangi bir havada gelişebilir. Yaralar bir kez geliştiğinde aynı diabetli hasta da yara bakımı gibi bir bakım gereklidir. Cildi yumsak ve nemli tutmak önemlidir. Lanolinli kremler bu konuda yardımcı olabilir. Travmadan cildi korumak çok önemlidir. Tırnak keserken ya da manikür yaparken asla derin kesi yapılmamalıdır. Ağır eşyaların taşınmasından kaçınmak basıncın yarattığı parmaklarda gelişen spazmı engeller. Sigara asla içmemek gerekir. İnfeksiyondan korumak için yara temizliğinde antibiyotikli kremlerden faydalanılırken bazı durumlarda doktorunuz ağızdan antibiyotik verme gereksinimi de duyabilir. Yaraların üstünü nemli tutan özel bandajlarla parmakları sarmak işe yarayabilir. Raynoud fenomeni iyi kontrol etmek önemlidir. Raynoud kötüleştiğinde doktorunuz kullanacağı bazı serum tedavileri ya da ağızdan alınacak ilaçlar sorunu azaltabilir. Buna rağmen gelişen bir yara durumunda hızla hekiminize haber vermeniz çok önemlidir. Ülserlerin iyileşmesi uzun zaman alır bu nedenle sabırlı davranmak gerektiğini unutmamak gerekir

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım