Skleroderma hastasının takipleri hangi sıklıkla yapılmalı ve nelere dikkat edilmelidir?

Düzenli takip hastalığın erken gelişen komplikasyonlarını etkin bir şekilde tedavi etmede birinci kuraldır.Takip , genel semptomların örneğin kilo kaybı, beslenme, ishal gibi değerlendirilmelerin yanında organa özgün incelemeleri de içermelidir. Bunlar arasında cilt tutulumunun yaygınlığının değerlendirilmesi,kan basınç takibi, böbrek fonksiyonlarının takibi, akciğer fonksiyonlarını değerlendiren solunum fonksiyon testlerinin takibi ve akciğer tomografisi, kalp ekokardiografik incelemeleri ve rutin kan ve biyokimya değerlerinin takibi sayılabilir. İlk başvuran hastada saydıklarımı kapsayan bir ilk değerlendirme yapıldıktan sonra akciğer ve kalp tutulumunun bulguları yoksa bu incelemeler yıllık olarak değerlendirilebilir. Ancak örneğin akciğer tutulum süphesi varsa solunum testleri 3 ayda bir tekrarlanarak gerekirse birlikte akciğer tomografisi de 6 ay aralarla tekrarlanarak hasta takip edilir. Aynı takip ve incelemeler diğer organların da tutulum şüphesi durumunda yapılır. Bunun dışında özellikle eklem mobilitesini ve kas gücünü korumaya yardımcı fizyoterapi yöntemlerinden yaralanmak, beslenmeyi ve kiloyu takip etmek önemli faydalar sağlar. Raynoud dan ve parmak ülserlerinden korunmanın yolları hastalar iyice anlatılmalıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım