Sklerodermada 6 dakikalık yürüme testi nedir?

Hasta birisi hele de kronik bir hastalığı varsa halsiz kalacaktır. Bizim bazı hastalıklarımızda kullandığımız bu test, aslında kişinin kapasitesini ölçer. Romatolojide 6 dakika yürüme testini, skleroderma hastalarında veya romatolojik bir hastalığa bağlı olarak gelişen pulmoner hipertansiyonda kullanmaktayız. Normalde bir kişinin 6 dakikada yürüyeceği mesafe 450-500 metre civarındadır. Pulmoner hipertansiyon hastalarında, eşlik eden kalp hastalığı olarak özetleyeceğimiz durum, yürüme kapasitesini azaltır. Kişi, kalp rahatsızlığı nedeniyle yürürken halsiz kalır ve bu mesafe kısalır. Biz hem tanı anından itibaren hem de tedavimizin etkinliğini ölçmek için hastalarımızı 6 dakika yürüterek bu mesafede ne gibi bir değişim olduğunu gözlemleriz. Buradan aldığımız netice bizim tedavimizi ve hastamızı yönlendirmemizi etkiler. Normal bir koşu bandında, hemşire gözetiminde, tansiyon ve nabız kontrolü ile yapılan bir testtir. Basit ama sonuçları itibariyle anlamlı bir ölçüm aracıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım