Sklerodermada yüzdeki kırmızılıklar ne anlama gelir? Tedavi edilebilir mi?

Telenjiektaziler kapiller damarların genişlemesi ile görünür hale gelmesidir. Genellikle güneşe maruz kalan alanlarda daha sık görülür. Bu nedenle skleroderma hastalarında genellikle yüz ve ellerde rastlanır. Tam olarak sebebi belli olmasa da skleroderma hastalığında var olan damar yapının bozulmasının bu kırmızı damar genişlemelerine de neden olduğu düşünülmektedir. Sıklıkla sınırlı cilt tutulumu olan hastalarda görülür ancak geç dönem yaygın cilt tutulumu olan hastalarda da karşılaşılabilir. En sık güneş gören yerlerde olduğundan en az SPF 15 korumalı güneş kremleri kullanmak bunların gelişmesini azaltabilir. Bunun dışında çok etkin tedavi yöntemleri maalesef yoktur. Lazer tedavisinden kısmi fayda sağlansa da genellikle tekrarlar. Kozmetik olarak kullanılabilen kamuflaj kremleri görsel rahatlama sağlayabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım