SLE’nin cilt bulguları nelerdir ve nasıl tedavi edilmelidir?

Sistemik Lupus eritematozus kısaltılmış adıyla SLE bir çok farklı sistemi tutabilen bir hastalık olmakla birlikte en sıklıkla bulgularını kas iskelet sistemi ve cilt üzerinde göstermektedir. SLE hastalarında genel olarak güneşe karşı aşırı bir hassasiyet bulunmaktadır. Hastalığın etkenlerinden biri olarak bilinen güneşten mutlaka çok ciddi olarak korunmak gerekmektedir. Ciltte özellikle yüzde malar rash olarak adlandırılan kelebek tarzında döküntüler sık görülen cilt bulgularından biridir. Bunun yanında saçlı deri kol ve bacaklarda genellikle güneş gören bölgelerde farklı lezyonlar karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıca alopesi olarak adlandırılan saç dökülmesine neden olabilir. Cilt bulgularının tedavisinde güneşten korunma ve yüksek faktörlü güneş kremleri önemli yer tutmaktadır. Ancak sadece bunlar lezyonları tedavisi için yeterli olmamaktadır. Kortizon olarak bilinen ilaçlar tedavinin önemli bir parçasını teşkil eder. Ayrıca klorokin olarak adlandırılan sıtma tedavisinde de kullanılan ilaçlarla birlikte gereklilik halinde immunsupresif olarak adlandırılan ilaçlarda tedavide kullanılabilmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım