Takayasu klinik bulguları nelerdir?

Takayasu arteriti olan hastalarda genel iltihap belirtilerinin olması beklenir. Bunlar halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı ve ateştir. Ancak hastalığın yavaş seyri nedeni ile bu belirtiler görülmeyebilir. Hastalığa özgü en önemli bulgu ise kollarda eforla artan güçsüzlüktür. Damarın yavaş tıkanmasına bağlı olarak bu güçsüzlük gündelik yaşamı etkileyebilir. Hastalarda yakınma olan kolda tansiyon öbür kola göre düşük çıkabilir ya da hiç alınamayabilir. Yine muayenede nabız alınamayabilir (nabızsızlık hastalığı)

Beyne giden ana atar damar olan karotis tıkanırsa baş dönmesi ve dengesizlik görülebilir. Nadiren hastalar inme ile başvurabilirler. Göz damarlarının tutulması görmede bulanıklık ve görme kaybına yol açabilir. Karın içi damarların tıkanması sonucu da yemek sonrası karın ağrıları ve hipertansiyon görülebilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım