Takayasu nasıl tedavi edilir?

Takayasu iltihaplı bir atar-damar hastalığı olduğu için hastalığın öncelikle iltihap kurutucu ilaçlar ile kontrol altına alınması gerekir. Bu amaçla en yaygın kullanılan ilaçlar kortizon grubu ilaçlardır. Kortizona genelde yüksek dozda başlanıp (kiloya 1 mg/gün) doz giderek azaltılır. Bu dönemde yakınmaların gerilemesi beklenir. Ancak tamamen tıkalı damarlar tedavi ile açılmayabilir. Kortizonun 1-2 yıllık bir dönem içinde alevlenme görülmeyen hastalarda kesilmesi amaçlanır. Daha sonraki dönemlerde ise kortizonun yerin alacak olan diğer bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar yani immunsupresif ilaçlar kullanılır. Bunların içinde en çok tercih edilenler metotreksat, imüran ve arava adlı ilaçlardır. Hastalığın tuttuğu damarla ilişkili yarattığı soruna ve yeni besleyici damar gelişim hızına göre de tutulan damarı açıcı stent ya da by-pass ameliyatları tedavinin önemli bir kısmıdır. Ancak bu girişim ve ameliyatlar mümkün olduğunca hastalığın sessiz olduğu dönemlerde yapılmalıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım