Tendinit ve bursit ne demektir?

Vücudumuzda yeralan tendon ve bursaların iltihabı veya yıpranması (dejenerasyonu) anlamına gelmektedir. Tendonlar kasların kemiğe bağlandığı, kas ile birlikte eklemin hareketini sağlayan yapılardır. Bursalar ise bazı kemik, kas, tendon veya cilt gibi yapıların arasında bulunan eklem hareketine yardımcı olan keseciklerdir. Tendinit ve bursit sıklıkla omuz, dirsek, diz ve ayak bileği, kalçada görülmektedir. Etkilenmiş olan bölgede hassasiyet ve hareketle artan ağrı vardır. Ani başlangıçlı durumlardır. Uzun süre devam eden ve tekrarlayıcı özellikte, fizik aktiviteler yani aşırı kullanım sonucunda oluşur. Örneğin: uzun süre boya yapmak, uzun süreli bilgisayar klavyesi kullanmak, uzun süre kesme-doğrama hareketi, uzun süreli araba kullanmak, uzun süreli tenis gibi spor aktivitesi yapmak. Gut, yalancı gut gibi romatizmalar, bazı kan ve böbrek hastalıklarının bir parçası olarak ta karşımıza çıkabilirler.
Tanısı sıklıkla fizik muayene ile konulmakta bazen röntgen, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), ultrason gibi tetkikler gerekebilmektedir. Tedavisinde istirahat, basit ağrı kesiciler, steroid dışı iltihap giderici ilaçlar (NSAİİ), buz ile soğuk uygulama kullanılmaktadır. Tendinit ve bursitlerde kortizon enkesiyon tedavisi uygulanabilir. Özellikle bursitlerin bir kısmı mikrobik iltihaplanma (enfeksiyon) özelliğinde olabilir. Bu durumda antibiyotik tedavisi ve iltihabı bursa sıvısının iğne ile boşaltımı gerekmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım