Tetik parmak nedir ve nasıl tedavi edilir?

“Tetik parmak” parmakların bükülmesi esnasında ağrı ve takılmaya neden olan bir durumdur. Herhangi bir parmakta ortaya çıkabilir ve birden fazla parmak bu durumdan etkilenebilir. Parmakların bükülme ve açılması tendon veya kiriş adı verilen kası kemiğe bağlayan yapılarla olur. Tendonlar avuç içerisindeki seyirleri esnasında tendon kılıfı adı verilen tendonları kemiğe yaklaştıran bazı köprülerin altından geçerler. Tetik parmak hastalığı tendonun veya onu saran kılıfın kalınlaşması sonucu ortaya çıkar.

Tetik parmak olgularının yaklaşık 3’ te biri tedavisiz iyileşir. Geri kalanlarında anti-inflamatuar ilaçlar, etkilenen parmağa atel uygulaması, kortizon injeksiyonu gibi tedavi alternatifleri kullanılabilir. Bu yaklaşımlara yanıt alınamayan hastalarda cerrahi tedavi uygulaması gündeme gelmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım
Menü