Tükrük bezi biyopsisi nasıl yapılır?

  • Sjögren sendromu tanısı konulmak amacıyla tükrük bezi biyopsisi yapılır. Tükrük bezi biyopsis alt dudak iç yüzünde bulunan küçük tükrük bezlerinden yapılır.
  • İşlem için bir çift steril eldiven, ince uçlu bir bistüri, penset, batikon, Xylocaine sprey, steril spanch ve alınan parçanın konulacağı içinde formol bulunan tüp gerekmektedir. Biyopsiye başlamadan önce hastaya yapılacak işlem anlatılır.
  • Önce hastanın alt dudağına xylocaine ile local anestezi yapılır. Daha sonra bu bölge batikonla sterilize edilir. Bir kaç dakika bekledikten sonra hastanın ağzı kapalı iken alt dudak gerilerek tükrük bezlerinin en uygunu seçilmeye çalışılır. En uygun tükrük bezi tespit edildikten sonra ince uçlu bistüri ile tükrük bezinin hemen yanından küçük bir kesi yapılır. Kesi penset ile hafif genişletilerek, tükrük bezi tutlur ve bistüri ile kesilir.
  • Alınan parça formolün içine konularak patolojiye gönderilir. Hastanın ise steril spanc ile kesi bölgesine yarım saat bası uygulaması önerilir.
Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım