Vitamin D eksikliğinde ne gibi klinik bulgular olabilir?

Aslında D vitamini eksikliğine oldukça sık rastlıyoruz. Ancak çok özel yakınmalara yol açmadığı için çoğu kez fark edilmeyebiliyor. Kan testleri yapılırken çoğu kez istenmeyebiliyor. Bu nedenle kontrol amaçlı da olsa yılda 1 kez bakılması doğru olur.

D vitamini eksikliği en sık kas güçsüzlüğü ve çabuk yorulmaya neden olmakta ve genel bir halsizlik hissedilmesine neden olmakta. Ancak eksiklik ileri derecelere ulaştığında, kanda kalsiyum düzeyinin azalmasına neden olabilir ve bununla bağlantılı olarak ağrılı kas kramplarına yol açabilir.

Yine D vitamini eksikliği, osteoporozun yani kemik erimesinin erken yaşlarda oluşmasına neden olur. Genç insanlarda basit travmalarla bile kırık oluşumuna yol açabilir. Bu tarz bir durum da D vitamini eksikliğinin akla gelmesi için uyarıcı olmalıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım