Yapılan laboratuar testlerinde ASO tetkiki yüksek olarak saptandı. Ne anlama gelmektedir? Romatizmal bir hastalık ile ilişkisi var mıdır?

ASO; antistreptolizin-O kelimesinin kısaltmasıdır. Streptokok adı verilen bakterinin Streptolizin O adı verilen bir antijeni vardır. Bu bakteri cilt iltihapları, farenjit, bademcik iltihabı ve kızıl gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Bu bakteri vücuda girdiği zaman, bu antijene karşı insan vücudu Streptolizin O‘ya karşı antistreptolizin-O‘ adı verilen bir antikor salgılar ve bir savaş başlatır. Laboratuvarlarda kan tahlilleriyle bu antikor miktarı ölçülür. Bu antikorun normal değerinin üzerinde saptanması hastanın streptokok adı verilen bakteri ile karşılaştığını gösterir. Bunun dışında bir anlamı yoktur.

ASO; streptokok ile karşılaştıktan yaklaşık 1-3 hafta sonra yükselir. Bazen 6 ay hatta 1 yıl kadar yüksek kalabilir. Yani enfeksiyon geçse bile, ASO değeri uzun süre yüksek kalabilir.

Streptokok enfeksiyonu bazen daha ciddi başka hastalıklara da yol açabilmektedir. Eklem, böbrek ya da kalp rahatsızlıkları yapabilir. Bu durumda birtakım yakınma ve muayene bulgularının mevcut tabloya eşlik etmesi beklenir. Doktorunuz diğer belirtilere ve ek testlerin sonucuna göre yukarıdaki hastalıkların sizde bulunup, bulunmadığını kontrol edecektir. Eğer varsa, bu hastalıklar için de bir tedaviye başlayacaktır.

Ancak tek başına ASO’nun yüksek oluşu bu hastalıkların var olduğunu göstermez. Hastanın streptokok enfeksiyonu geçirdiği anlamına gelir. Bu bakteri birçok antibiyotikle uygun süre kullanıldığında kolayca yok edilir. Bu nedenle ASO yüksekliği genellikle ciddi bir sorun değildir.

 

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım