Sedef hastalığında tırnaklarda ne gibi değişiklikler olur?

Sedef hastalığında el ve ayak tırnakları önemli tutulum bölgeleridir. Sedef hastalarının yarısından fazlasında çeşitli şekillerde tırnak değişiklikleri görülür. Tırnakların yüzeyinde küçük noktasal çukurcuklar gelişebilir. Birden çok çukurcuğun aynı anda olması halinde tırnağın yüzey görünümü terzilerin parmaklarına geçirdikleri yüksüklerin görünümüne benzer. Bu görünüm “yüksük tırnak’’ belirtisi olarak adlandırılır. Tırnaklarda yatay veya uzunlamasına çizgilenme ve dalgalanmalar gelişebilir. Tırnaklar, yapışık oldukları tırnak yatağından ayrılıp kopabilirler. Tırnakta beyaz veya sarı bir lekelenme şeklinde başlar, zamanla büyür, tırnak yapışık olduğu deriden ayrılır ve kopar. Tırnakta ufalanma, küçük plakalar tarzında dökülmeler olabilir. Bu durum tırnak erimesi olarak da adlandırılır. Tırnakların deriye yapıştığı tırnak yataklarında tebeşir benzeri birikimler oluşup tırnağın deriden yükselmesine ve ağrıya neden olabilir. Tırnaklarda, tırnak mantarına benzer kalınlaşmalar ve sarı- kahverengi renk değişiklikleri görülebilir. Tırnak sedefi olan hastalarda tırnak mantarı ve dolama olarak bilinen tırnak yatağı enfeksiyonları daha fazla görülmektedir. Tırnak mantarı ile tırnak sedefinin tedavileri oldukça farklı olduğu için birbirinden ayrılması gerekmektedir. Tırnaktan alınan kazıntıda mantar görülmesi tırnak mantarı tanısını kesinleştirir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım